Bieg Tropem Wilczym. „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

Od 2011 r. dzień 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. 26 lutego br. w 240 miastach Polski i nie tylko, odbyła się V edycja „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Pomysłodawcą biegu jest Fundacja Wolność i Demokracja a zawody mają na celu oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Tradycyjny dystans to 1963 m, odwołujący się do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Dodatkowo w każdym mieście przeprowadzone zostały dodatkowe starty na innych dystansach.

Jednym z miast, które wsparły ideę był Poznań. W niedzielny poranek na starcie biegu na Cytadeli zameldowała się dwójka naszych klubowiczów: Asia i Daniel. W pakietach startowych znaleźć można było m.in. broszurę przedstawiającą sylwetki Żołnierzy Wyklętych wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej oraz koszulki z ich wizerunkiem: Józefa Bandzo ps. ‘Jastrząb”, Lecha Leona Beynar vel Paweł Jasienica ps. „Nowina”, Wandy Czarneckiej – Minkiewicz ps. „Danka”, Lidii Lwow-Eberle ps. „Lala”, Lucjana Minkiewicz ps. „Wiktor”, Franciszka Niepokólczyckiego ps. „Halny”, „Teodor”, „Żejmian”, Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”, Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” , Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb”.

Biegacze w wietrze i deszczu rywalizowali na dystansie 1963 m, 5 km, 10 km i w  biegach dziecięcych. Asia i Daniel wybrali najdłuższy dystans. Start biegu w pobliżu Dzwonu Pokoju poprzedziło wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego przy odpalonych racach Kibiców Lecha Poznań. Trasa stanowiła 2 pętle po parku Cytadela, z podbiegami, a na końcu każdej z nich górka ;-) Daniel przebiegł dystans 10 km w czasie 00:53:57, natomiast Asia 00:54:12. Imprezie towarzyszyły  pieśni patriotyczne, pokazy grup rekonstrukcyjnych a biegacze na mecie posili się wojskową grochówką.

Wyniki:
Daniel Biniek 00:53:57
Joanna Witkowska 00:54:12

tropem wilczym zdjęcie troepwm wilczym 2

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz